Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.  Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. 
Źródeł jej bogatej tradycji trzeba szukać w historii Liceum Muzycznego. W latach 50-tych XX w. orkiestrę prowadził tam Feliks Rybicki, znakomity dyrygent i kompozytor.  W kronikach szkolnych odnajdujemy informacje o wielu sukcesach orkiestry prowadzonej w kolejnych dziesięcioleciach przez znakomitych pedagogów  – dyrygentów.  W latach 70-tych orkiestra wraz z solistami koncertowała m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii, wykonując m.in. poemat „Uczeń czarnoksiężnika”  P. Ducasa (pod dyrekcją Ewy Marchwickiej).
W latach 1989-1996  Szkoła współpracowała z Helmholz Gymnasium z Karlsruhe (Niemcy).  Orkiestra prowadzona przez polskich i niemieckich dyrygentów i ze znakomitymi solistami wykonywała w tym czasie m.in. I Symfonię L. van Beethovena, „Noc na Łysej Górze” M. Musorgskiego, Mszę G-dur i VII Symfonię F. Schuberta, „Ave Verum” W.A. Mozarta i wreszcie kilkakrotnie – Oratorium „Stworzenie Świata” J. Haydna (z udziałem 140-osobowego chóru z Niemiec). 
Koncerty odbywały się w wielu miastach Polski, a także w Karlsruhe, Heidelbergu, Konstanz i Stuttgarcie w Niemczech.
W tych latach dyrygentami byli Krzysztof Lewandowski, Andrzej Borzym, Andrzej Affeltowicz i Marcin Nałęcz-Niesiołowski.  W 1998 roku  batutę szkolnej orkiestry symfonicznej przejął Ruben Silva i prowadził ją aż do 2005 roku.  
W tym czasie były wykonywane takie dzieła, jak m.in. Uwertura  „Egmont” L.van Beethovena,  Tańce połowieckie z opery „Kniaź Igor” A. Borodina, „Noc na Łysej Górze”  M. Musorgskiego,  II Suita orkiestrowa „Arlezjanka” G. Bizeta, uwertury i symfonie klasyków wiedeńskich.  Z R.  Silvą współpracowali także dyrygenci młodszego pokolenia: Łukasz Borowicz, Grzegorz Kos, Ewa Strusińska i Maja Metelska, prowadząc też niektóre szkolne koncerty.
W następnych latach orkiestrę  prowadzili mn.in. Tadeusz Wojciechowski i Andrzej Straszyński.
W 2009 roku  dyrygentem szkolnej orkiestry symfonicznej został Maciej Niesiołowski. Poprowadził do tej pory wiele koncertów, wykonując m.in. Suitę orkiestrową „Maskarada” M. Musorgskiego, Suitę z „West Side Story” L. Bernsteina,  Suitę z opery „Carmen” G. Bizeta, Suitę „Skrzypek na dachu” J. Bocka, muzykę do baletu „Jezioro łabędzie” P. Czajkowskiego.
Szczególne miejsce w tradycji szkolnej mają koncerty charytatywne na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego (w ostatnich latach grane pod hasłem „Symfonia serc”), podczas których to właśnie orkiestra ma pierwszoplanową rolę, wykonując dzieła symfoniczne i towarzysząc solistom, wyłonionym w konkursowych przesłuchaniach z grona dyplomantów i laureatów konkursów.
W grudniu 2012 roku  odbędzie się XX Jubileuszowy Koncert Charytatywny na rzecz PTSR.  
Szkolne koncerty symfoniczne odbywają się na prestiżowych estradach koncertowych: w Filharmonii Narodowej, w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego i w Sali Koncertowej UMFC.
Orkiestra symfoniczna spełnia pierwszorzędną rolę w edukacji młodych artystów, przygotowując ich do zawodu muzyka, ucząc współodpowiedzialności za wykonywane dzieło i dając radość zespołowego muzykowania pod okiem wybitnych artystów – dyrygentów. 


Maciej NiesiołowskiMaciej Niesiołowski dyrygent
Wiolonczelista, dyrygent, wszechstronnie wykształcony muzyk. Studiował w PWSM w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. A. Rezlera i dyrygenturę u prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki. Ukończył też Studium Podyplomowe na Wydziale Handlu Zagranicznego na SGPiS.
Jako wiolonczelista pracował w Orkiestrze Symfonicznej FN, Zespole Kameralistów FN Karola Teutscha, Kwartecie Wilanowskim i zespole „Con moto ma cantabile”. Jako dyrygent pracował w Warszawskiej Operze Kameralnej, w Teatrze Wielkim, Akademii Muzycznej im. F. Chopina i Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Prowadził cykliczne audycje telewizyjne popularyzujące muzykę „Z batutą i humorem”. Za swoje osiągnięcia został wyróżniony Nagrodą Prezesa TVP, a uznanie widzów zaowocowało prestiżową Nagrodą Publiczności „Wiktor”.
Przez dwa sezony współpracował z Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, z którą dokonał też licznych nagrań płytowych. Dyrygował polskimi orkiestrami w wielu krajach Europy i w USA. Nagrywał dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i dla firm fonograficznych.
Orkiestrę ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego prowadzi od 2009 roku.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry