„To idzie młodość…”

10 najlepszych zespołów wyselekcjonowanych spośród szkół muzycznych z całej Polski wystąpi za tydzień, w dniach 28-30 września, na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie podczas międzynarodowego festiwalu Szalone Dni Muzyki „ROSJA”, wykonując utwory najwybitniejszych rosyjskich  kompozytorów, takich jak: Rimski-Korsakow, Czajkowski, Rachmaninow, Prokofiew, Strawiński i Szostakowicz. W ciągu 3 dni w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej wystąpi około 950 artystów z całego świata prezentując geniusz muzyczny rosyjskich twórców podczas 60 koncertów.

Szalone Dni MuzykiAby dostać się do tak elitarnego grona, młodzi acz wybitni adepci sztuki, musieli nagrać swoje wystąpienia i wysłać je wraz z propozycją programu do Centrum Edukacji Artystycznej (CEA), przejść wstępną, lecz ostrą selekcję, a następnie przypaść do gustu wytrawnym uszom Komisji w składzie: Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia – Przewodniczący Komisji oraz Zdzisław Bujanowski, Dyrektor CEA. 

To jednak nie koniec. Ostateczną wykładnią dla młodych artystów był René Martin, Dyrektor Artystyczny Festiwalu, który dokonywał selekcji programowej, aby Młodzi Wykonawcy – tak są nazywane zwycięskie zespoły, które dostąpiły zaszczytu gry na tym międzynarodowym festiwalu – wpasowali się w program Szalonych Dni Muzyki „ROSJA”.

„To młode, bardzo zdolne i wyróżniające się zespoły. Występy podczas Szalonych Dni Muzyki „ROSJA”, zwłaszcza te łączone z występami światowej sławy artystów, są sporym wyzwaniem i nobilitacją. Jednak występy tych zespołów to również podniesienie rangi naszych koncertów. Jesteśmy dumni, że będziemy gościć u nas tych świetnie zapowiadających się wirtuozów. Wierzę, że doskonale sobie poradzą”komentuje Janusz Marynowski.

Ostatecznie w gronie zwycięzców znalazło się 8 orkiestr, 1 chór i 1 kwintet akordeonowy, z takich miast jak: Bielsko Biała (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Stanisława Moniuszki), Bydgoszcz (Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina), Gdańsk (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Feliksa Nowowiejskiego), Kraków (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza), Lublin (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Karola Lipińskiego), Łódź (Zespół Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki), Rzeszów (Zespół  Szkół  Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego), Warszawa (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego), Wrocław (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st.  im. Karola Szymanowskiego).

Zwycięskie zespoły będą występować samodzielnie na scenach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w sali Gogol (namiot rozstawiony na Placu Teatralnym, do którego wstęp jest wolny) oraz na koncertach łączonych w salach Puszkina, Dostojewskiego i Czechowa.

Projekt Młodych Wykonawców realizowany jest dzięki wsparciu Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej.

Organizatorzy Festiwalu w Polsce, Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes), Fundacja „Ogrody Muzyczne” oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na wspaniałą przygodę z rosyjską muzyką klasyczną.

Bilety w cenie 5, 7, 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.2012.szalonednimuzyki.pl.

O La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki

„Szalone Dni Muzyki ROSJA” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques a Nantes (C.R.E.A.). Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w 2013 roku rozszerzy się na Kanadę i Chiny, a w kolejce czekają następne kraje. Szalone Dni Muzyki to wyjątkowe spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („Chopin Open” w 2010 r.) oraz Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les Titans” w 2011 r.). Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 30 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjach edukacyjnych wzięło udział łącznie ok. 6 500 dzieci z warszawskich szkół podstawowych. Także w tym roku „Akcja Labirynt” poprzedziła Szalone Dni Muzyki.

Jak co roku, zarówno dobór programu, jak i artystów polskich oraz zagranicznych, zadowoli nawet wytrawnych melomanów, a krótki czas koncertów (45-60 minut) oraz przystępne ceny biletów powinny zachęcić tych wszystkich, którzy do tej pory mieli niewielki kontakt z muzyką klasyczną lub opierali się jej urokowi.

To idzie mlodosc… – Szalone Dni Muzyki 2012 (pdf)

 

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry