Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej

Chanelle BednarczykChanelle Bednarczyk skrzypce
Urodziła się w Hahn (Niemcy). Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w 2004 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. Obecnie jest uczennicą II klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki  w Bielsku-Białej w klasie skrzypiec Józefa Iwanowicza.
Wielokrotnie miała okazję zagrać jako solistka z Filharmonią Rybnicką. Grała również z Filharmonią Zielonogórską, Filharmonią Rzeszowską, Filharmonią Śląską oraz Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie. Występowała także z Orkiestrą Kameralną Zamku Britz w Berlinie pod batutą Marka Laycocka.
Chanelle ma za sobą również występy na Zamku Królewskim w Warszawie, w Łazienkach, w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, na Zamku Moyland w Bedburg i na Zamku w Goch (Niemcy) oraz w Konzerthaus w Berlinie.
Uczestniczyła także w warsztatach i kursach prowadzonych przez wspaniałych profesorów: W. Wiłkomirską, E. Zienkowskiego, Z. Brona, M. Grabarczyka, E. Durnova, R.  Wilkie, K. Jakowicza.
Od roku 2008 jest stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie.
W czerwcu 2009 roku  zdała z powodzeniem egzaminy wstępne i została przyjęta na Universität für Musik und Darstellender Kunst w Wiedniu na kurs specjalny dla wybitnie uzdolnionej młodzieży. W grupie 85 kandydatów w wieku do 25 lat z całego świata Chanelle znalazła się na 3 miejscu. Studiuje tam w mistrzowskiej klasie skrzypiec prof. Edwarda Zienkowskiego.
Osiągnięcia i sukcesy to m. in. wyróżnienie i nagroda dla największej osobowości w VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2009), I miejsce i wyróżnienie za najlepszą interpretację utworów J. Kociana na 51 Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Kociana w Usti – Czechy (2009), I miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA dla uczniów klas IV i V szkół muzycznych I stopnia w Warszawie (2009), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. P. Hindemitha w Berlinie (2009), najmłodsza finalistka konkursu „Młody Muzyk Roku 2009”, wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie (2010), I miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Andrea Postaccini” w Fermo we Włoszech (2011), I miejsce i nagrody pozaregulaminowe na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2011).

Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-BiałejOrkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej
Orkiestra powstała w latach 50. ubiegłego stulecia. Jej powstanie i dokonania artystyczne związane były i są zarówno z kierunkiem kształcenia w szkole jak i wielkim zapotrzebowaniem środowiska na koncerty muzyki symfonicznej. Dyrygentami orkiestry byli m.in. : śp. Antoni Poćwierz – kompozytor i nauczyciel harmonii, Kazimierz Duda – wieloletni dyrektor szkoły czy też śp. Tadeusz Kocyba kompozytor muzyki filmowej i teatralnej związany głównie z Wytwórnią Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Od marca 1982 roku orkiestrę prowadzi dyrektor szkoły Andrzej Kucybała. Pod jego kierunkiem orkiestra osiągnęła bardzo wysoki poziom artystyczny. Przygotowuje rocznie 2-3 programy koncertowe obejmujące muzykę od baroku do XX wieku.
Koncerty, z którymi występuje orkiestra, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem publiczności. Pod batutą A. Kucybały  orkiestra występowała w wielu krajach Europy, niektóre kraje odwiedzając kilkakrotnie. Gościła m.in. w Szwecji, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Francji. Kilkakrotnie realizowała wspólne artystyczne projekty z uczniami szkół muzycznych w Uppsali (Szwecja), Weston-Super Mare (Anglia), Ettlingen (Niemcy). Współpracuje także z gościnnymi dyrygentami z Niemiec N. Indlekoferem, H. Clarkiem z Anglii czy P. Petersonem ze Szwecji. W maju 2004 roku  wspólnie z zaproszonymi kolegami z Ettlingen, Wolfsburga, (Niemcy), Weston –Super Mare (Anglia), śląskich szkół muzycznych,  chórem i solistami Akademii Muzycznej w Katowicach przygotowała IX Symfonię L. van Beethovena, którą zaprezentowała pod dyrekcją znakomitego niemieckiego dyrygenta Christopha Wynekena w Bielsku-Białej w Sali koncertowej NOSPR, gdzie również utrwaliła to osiągnięcie artystyczne na płycie CD. Orkiestra przygotowuje programy koncertowe, uwzględniając również akompaniamenty dla dyplomantów przygotowujących recitale dyplomowe, a także koncertując z zawodowymi solistami.
W br.  szkolnym dla bielskiej publiczności dała już 6 koncertów z różnymi programami, a obecnie (od połowy maja br.) przygotowuje jednocześnie dwa programy koncertowe w związku z zaproszeniem orkiestry do udziału XI Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej, na którym wykona utwory z muzyką filmową m.in. W. Kilara, W. Kowalewskiego, jak również przygotowuje klasyczny repertuar symfoniczny obejmujący twórczość P. Czajkowskiego, E. Griega, H. Berlioza, W.A. Mozarta, J. S. Bacha.
Do wielkich osiągnięć orkiestry należy m.in. przygotowanie i wykonanie – wraz z solistami Staatsoper, chórem Uniwersyteckim z Karlsruhe – „Snu Nocy Letniej” F. Mendelssohna oraz IX Symfonii A. Dvořáka, które to działa szkolna orkiestra zaprezentowała niemieckiej publiczności w czasie letniego festiwalu muzycznego w Frauen Alp, Karlsruhe, Ettlingen w Badenii Wirtembergii, dokonując tam również nagrania płytowego z tych koncertów.  W marcu br. koncertowała ze znakomitymi polskimi flecistami Łukaszem Długoszem i Agatą Kielar-Długosz wykonując m.in. Koncert podwójny F. Dopplera na dwa flety i orkiestrę.
Obecnie orkiestra daje rocznie kilka koncertów z całkowicie różnymi programami, a mając już własną, piękną salę koncertową (wybudowaną ze środków Unii Europejskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), cechującą się wspaniałą akustyką, może pracować nad doskonaleniem brzmienia i własnym rozpoznawalnym stylem wykonawczym. 

Andrzej KucybałaAndrzej Kucybała dyrygent
Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach i Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1982 roku dyrektor POSM I i II st. w Bielsku-Białej.
Jest szczególnie kreatywnym menegerem,  nauczycielem i dyrygentem. W czasie swej długoletniej pracy był współorganizatorem wielu znaczących imprez artystycznych,  m.in.  w latach 1974-1979 współorganizatorem Fesiwalu w Stalowej Woli „Młodzi  Muzycy Modemu Miastu”, który to Festiwal wykreował wielu młodych kompozytorów i wykonanwców, obecnie należących do najwybitniejszych postaci kultury muzycznej polskiej oraz Festiwalu „Spotkania Muzyczne” w Baranowie Sandomierskim.
Był też wiele lat kierownikiem artystycznym i dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy” w Stalowiej Woli, a także założycielem i dyrygentem Tarnobrzeskiej Orkiestry Symfonicznej.  W roku 1982 roku objął kierownictwo bielskiej szkoły muzycznej. Szkoła pod jego kierownictwem osiągnęła najwyższy poziom, zarówno w zakresie kształcenia z przedmiotów ogólnokształcących jak i artystycznych.
Prowadzi szeroką działalność działalność artystyczną jako dyrygent szkolnej orkiestry symfonicznej, z którą koncertował w Szwajcarii, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach. Pod jego batutą poziom artystyczny tej orkiestry należy do najwyższych. Przez wiele lat współpracował z Bielską Orkiestrą Kameralną i Festiwalową.
Za te osiągniecia odznaczony został  najwyższymi odznaczniami państwowymi i miejskimi, Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim OOP, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, najwyższym odznaczniem nauczycielskim „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”, a w roku 2010 srebrnym medalem „Gloria Artis”.
Za działalność artystyczną i upowszechnianie muzyki na rzecz bielskiego społczeństwa odznaczony nagrodą Prezydenta Miasta Bielska Białej  „Ikar” oraz Dyplomem ”Menedżer Kultury”. 
Jednak na najwyższe uznanie zasługuje jego zaangażowanie w budowę własnej siedziby szkoły. Ten projekt realizowany skutecznie od 1995 roku pozwolił stworzyć optymalne warunki pracy pedagogom i uczniom. Dopełnieniem tych działań było oddanie do użytku w 2010 roku  Sali koncertowej wybudowanej ze środków Unii Europejskiej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Priorytetu XI Infrastruktura i Środowisko.
W marcu br. obchodził jubileusz 30- lecia pracy na stanowisku dyrektora POSM I i II st. w Bielsku-Białej i 45- lecia pracy artystycznej i pedagogicznej.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry