Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy

Szkolna  Orkiestra  Symfoniczna Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy
Szkolna Orkiestra Symfoniczna ma swoją bogatą tradycję i wiele znaczących sukcesów. Orkiestra szkolna powstała i wystąpiła po raz pierwszy 6 kwietnia 1939 roku  z Requiem Mozarta pod dyrekcją Alfonsa Rôslera. Orkiestra pracowała zawsze pod kierunkiem bardzo dobrych dyrygentów. Warto tu wymienić choćby Alfonsa Róslera, Zdzisława Jahnke, Wacława Splewińskiego czy Feliksa Rybickiego.
Orkiestra bierze czynny udział w życiu muzycznym regionu i kraju. Dwukrotnie wzięła udział w Szczecińskiej Gali Artystycznej (1993, 1994) pod dyrekcją Vadima Perewoznikowa, a także trzykrotnie w Warsztatach Orkiestrowych (1992, 1993, 1994)   pod dyrekcją Szymona Kawalli oraz wybitnego wirtuoza i pedagoga ze Szwajcarii Hansa Raasa.                     
Wyjazdy zagraniczne i wymiana kulturalna z młodzieżą z Finlandii oraz Niemiec były ukoronowaniem pracy artystycznej. Od 1996 roku  orkiestrą kieruje Henryk Wierzchoń. Pod jego batutą orkiestra wykonała ponad 60 koncertów. W repertuarze znalazło się około 50 utworów od klasycyzmu do współczesności.
Orkiestra Symfoniczna PZSM w Bydgoszczy dwukrotnie wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie, po raz pierwszy w 1998 roku  wraz z laureatką I miejsca I Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” – Valentiną Igoshiną. Drugi koncert odbył się w 2001 roku  w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia Filharmonii Narodowej z solistą – Piotrem Żukowskim, laureatem I miejsca IV Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. 
Z Towarzystwem Polsko – Austriackim orkiestra grała koncerty z okazji obchodów Dni Austrii (2000, 2003). Orkiestra wielokrotnie prezentowała się na estradzie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, m.in. podczas obchodów 75 – lecia szkoły oraz wielu innych uroczystości szkolnych, a także w ramach współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi miasta. W wyniku współpracy z PZChiO orkiestra wzięła udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Męskich (2003), w koncercie Musica Pomerania (2000), w XXV Jubileuszowym Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży (2005).
Wraz z chórami kościelnymi orkiestra wzięła udział w koncercie z okazji Święta Patronki Muzyki – Świętej Cecylii, który odbył się w listopadzie 2003 roku  w kościele p.w. św. Jadwigi w Bydgoszczy. W grudniu 1999 roku  wraz z solistą Rafałem Blechaczem zakończyła obchody 150. rocznicy śmierci F. Chopina w Teatrze Polskim w Bydgoszczy grając i część Koncertu fortepianowego e-moll Chopina. W marcu 2003 roku  w Kinoteatrze „Adria” odbył się koncert orkiestry szkolnej wraz z perkusistą jazzowym Karolem Szymanowskim z okazji Urodzin Miasta Bydgoszczy.
Orkiestra brała także udział w Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. 
Od 1997 roku  orkiestra współpracuje z chórem szkolnym. W październiku 1997 roku  oba zespoły wzięły udział w Koncercie dla powodzian, który odbył się w Dworze Artura w Toruniu, a w grudniu 1998 roku  w wykonaniu ballady  S. Moniuszki Pani Twardowska, które odbyło się w Teatrze Polskim z okazji 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza. Również w grudniu 1998 roku  orkiestra wraz z Chórem Mieszanym PZSM oraz solistką Antoniną Kowtunow wykonała pod dyrekcją Szymona Kawalli koncert kolęd. Kiedy w 1999 roku  szkolny Chór Mieszany przekształcił się w Chór Żeński orkiestra podjęła współpracę także z Chórem Męskim Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Lutomiersku. Owocem współpracy trzech zespołów było wiele wspólnych koncertów. Do tradycji wpisały się koncerty kolęd i pastorałek wykonane w Bydgoszczy i w Łodzi.
W czerwcu 2000 roku  wykonane zostały obszerne fragmenty utworów J. S. Bacha i G. Ph. Telemanna. W grudniu 2001 roku  połączone zespoły wykonały w Filharmonii Pomorskiej Missa Brevis B-dur W. A. Mozarta z okazji finału konkursu „Ignacy Jan Paderewski jako pianista, kompozytor i działacz polityczny”. 
Orkiestra ma na swoim koncie kilka nagranych płyt.
W listopadzie 2011 roku zajęła I miejsce na I Turnieju Orkiestr Kameralnych w Radomiu. 

Henryk WierzchońHenryk Wierzchoń
dyrygent
Prof. Henryk Wierzchoń ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.  Podjął pracę jako dyrygent i kierownik chóru w Bydgoszczy w Operze Nova.  Przygotował chór do kilkudziesięciu premier przedstawień operowych i koncertów. Współpracował muzycznie przy realizacji oper i operetek oraz był kilkakrotnie kierownikiem muzycznym. Dyrygował wieloma spektaklami i koncertami. W 1989 roku  założył Chór Kameralny przy Operze Nova.
Od roku 1985 pracuje w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na stanowisku wykładowcy (obecnie w stopniu profesora nadzwyczajnego) na Wydziale Wychowania Muzycznego.
Od 1996 roku prowadzi w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy orkiestrę symfoniczną,  z którą koncertował w Filharmonii Narodowej,  Filharmonii Łódzkiej,  Filharmonii Pomorskiej na wielu Festiwalach.  W Operze Nova przygotował chór operowy do 43 premier,  11 mszy. 
Prof. Henryk Wierzchoń koncertuje w kraju i zagranicą (Niemcy, Belgia, Holandia, Francja, Malta).

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2012 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl

do góry